Tere tulemast blogisseTere tulemast minu blogisse . Oleksin väga rõõmus kui jätaksite minule siia blogisse maha märgi, et olete siin käinud ja lugenud minu ülestähendusi . Selle eest oleksin väga tänulik

5. mai 2016

Ristipäev


Täna ongi on Soomes vaba päev, kuna  Soome peab taevaminemispüha – kristlikku püha, mida tähistatakse 40 päeva pärast ülestõusmispühi ja  enamik kauplusi on suletud , välja arvatud K market, kuhu ma saatsingi Eero kohvi järele, kuna seal oli täna hea pakkumine 10 € eest 3 pakki kohvi .

Taevaminemispüha tähistab Kristuse taevasseminekut, mis piibli järgi toimus neljakümnendal päeval peale ülestõusmist. Taevaminemispüha pidamine on dokumenteeritud vähemalt 5. sajandi algusest.

         Ma ei saa aru miks ei ole Eestis täna vaba päev , on ju nii ilus ilma ja oleks hea koperdada kusagil peenarde vahel   ja külvata seemneid .. Muidu jääb kõik  nädalavahetuse peale .

Eesti rahvakalendris tunti seda püha ristipäeva nime all.

Eesti rahvakalendris pärinevad vanemad teated sellest 17. sajandist.

Sel päeval kehtisid ranged töökeelud ja austav käitumine maa ning looduse suhtes.

Keelatud oli murda oksi, kitkuda rohtu, teha puid või muul moel elavat loodust häirida.  NÜÜD SAIN ARU MIKS EESTIS POLE VABA PÄEVA  - SEST EI TOHI  LOODUST HÄIRIDA AGA EESTLASED OLEKS JU KÕIK KÄPULI PEENARDE VAHEL JA  OKSI RIISUMAS  .

Samuti olid keelatud paljud talutööd, eriti kudumine ja õmblemine ning üleüldse tuli hoiduda müra tekitamisest.

Soomes on aga tänapäevalgi tegemist väga olulise pühaga.
 

 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar